Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 Justice Over All.
تمامی حقوق محفوظ است.

21-88711139 (98+)

تماس برای مشاوره رایگان

فیسبوک

لینکدین

یوتیوب

توئیتر

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

سرویس حقوق مالکیت فکری

خانه > سرویس حقوق مالکیت فکری

با جهانی‌شدن اقتصاد و پیشرفت فناوری و استفاده روزافزون از اینترنت و فضای سایبری، استفاده از اختراع، قراردادهای انتقال فناوری و روابط بین مخترعان و صاحبان علامت‌های تجاری و صنعتی و دارندگان حق مالکیت فکری بسیار گسترده‌تر شده است.

حقوق مالکیت معنوی یا فکری، حقوق اموالی است که دارای ارزش اقتصادی دادوستد هستند، ولی موضوع آن‌ها شیء معین مادی نیست.
بازار کالاهای فرهنگی از دیرباز با دو مشکل اساسی مواجه بوده است: عدم دسترسی مشتری به صاحبان حق برای کسب اجازه انتفاع و نقض حقوق پدیدآورنده.

با جهانی‌شدن اقتصاد و پیشرفت فناوری و استفاده روزافزون از اینترنت و فضای سایبری، استفاده از اختراع، قراردادهای انتقال فناوری و روابط بین مخترعان و صاحبان علامت‌های تجاری و صنعتی و دارندگان حق مالکیت فکری بسیار گسترده‌تر شده است. به‌نحوی‌که نه‌تنها در قوانین داخلی کشورها بلکه به‌صورت جهانی و بین‌المللی نیز این موضوع موردتوجه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفت و علاوه بر تنظیم قوانین و مقررات داخلی در کشورها سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی نیز در راستای حفظ حقوق مالکیت فکری قوانین و مقررات و تعهدنامه‌های بین‌المللی تصویب نمودند.

یکی از مشکلات روزمره هم‌وطنان ایرانی خارج از کشور و یا اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی که قصد فعالیت تجاری و یا زندگی در ایران و قصد ارائه محصولات این‌چنینی در بازار ایران یا جهان رادارند، مربوط به حوزه‌های حقوق مالکیت فکری و صنعتی بخصوص حوزه علائم تجاری است که بیش‌ترین تأثیر را از تحولات فضای بدون مرز سایبر گرفته است. این موضوع چالش‌های بسیاری درزمینهٔ های مختلف، ازجمله اصل سرزمینی بودن، نام‌های دامنه، کلیدواژه‌ها و پیونددهی‌ها مطرح و منجر به هموار شدن راه نقض حقوق انحصاری دارنده علامت تجاری شده است. با توجه به اینکه در حقوق داخلی ایران قوانین کمی در حمایت از حق مالکیت فکری و علائم تجاری ثبت‌شده وجود دارد وکلای گروه حقوقی ما می‌تواند با تبیین مفهوم و مزیت‌های کارکردی این دست تصمیمات، از رهگذار استفاده از توانایی افراد گروه بهترین و مناسب‌ترین راهکارها و رهیافت‌ها را در خصوص فرایند و تشریفات اتخاذ تصمیم التزامی و محتویات آن، طرق بازنگری و اعتراض به تصمیم و ضمانت اجراهای نادیده گرفتن تعهدات ارائه کند، به‌نحوی‌که متناسب با بستر خاص رقابتی در خصوص مالکیت فکری کشورمان در حوزه بین‌المللی، به نتایج مطلوبی در جهت حفظ حقوق مالکیت فکری و معنوی مراجعه‌کنندگان منتهی گردد.

همچنین وکلای این گروه می‌کوشند با استناد سود تحصیل شده توسط ناقض در اثر نقض حقوق مالکیت فکری و دریافت خسارات وارده در اثر نقض حق مالکیت فکری، روشی برای جبران خسارت وارد به حقوق مالکیت فکری افراد اعمال نمایند.

در حقوق فعلی ایران به دلیل عدم وجود مقررات ویژه درباره قراردادهای راجع به حقوق ادبی در خصوص شرایط شکلی مربوط به قراردادهای واگذاری حقوق ناشی از حقوق مالکیت فکری و علائم و طرح‌های صنعتی و حفظ حق تقدم نسبت به این آثار نیز، مشکلات عدیده‌ای برای هم‌وطنان مقیم خارج یا خارجی‌های مایل به فعالیت در این حوزه در ایران ایجادشده است. گروه حقوقی ما با تهیه و تدوین و ثبت قراردادهای لازم در این خصوص می‌کوشد شرط لازم برای قابلیت استناد آن در برابر اشخاص ثالث و سایرین در راستای حفظ حقوق مالکین و صاحبین اثر و امتیاز ازجمله حفظ حق تقدم آنان ایجاد کند.

نظر به تنوع و پیچیدگی قراردادهای بین‌المللی واگذاری یا مجوز بهره‌برداری و اصل سرزمینی بودن حقوق مالکیت فکری، تعیین قانون حاکم بر آن‌ها چندان ساده نیست و بسیاری از قراردادها و شبه جرم‌های راجع به حقوق مالکیت‌های فکری به لحاظ دخالت عنصری خارجی جنبه‌ای فراملی دارند. در دعاوی ناشی از قراردادها و شبه جرم‌های این‌چنینی از یک‌سو تشخیص مرجع یا مراجع صالح رسیدگی به دعوی امری پیچیده و فنی است و از سوی دیگر شناسایی و اجرای آرای صادره در مراجع ملی که عموماً متفاوت از مرجع صادرکننده رأی می‌باشند مشکلات زیادی را برای صاحبین و مالکین فکری و اثر درزمینهٔ حقوق داخلی و بین‌المللی ایجاد کرده است، گروه وکلای حقوقی ما با بررسی نظام‌های بین‌المللی به حل‌وفصل اختلافات ناشی از اجرای کنوانسیون‌های متضمن حمایت از حقوق مالکیت‌های معنوی، حل‌وفصل اختلافات ناشی از اجرا و تفسیر مقررات حقوق مالکیت معنوی با بهره‌گیری از کنوانسیون‌های متضمن حمایت از حقوق مالکیت معنوی و روش‌های حل‌وفصل بین‌المللی اختلافات در چارچوب دو نظام مشخص یعنی استفاده از روش‌های کلاسیک و روش‌های خاص حل‌وفصل بین‌المللی اختلافات اعم از رسیدگی‌های قضایی و شبه قضایی می‌پردازد.

یافته‌های فکری اندیشمندان و افراد، همانند دیگر امور اجتماعی، امکان سوءاستفاده افراد سودجو و فرصت‌طلب را فراهم آورده تا با بهره‌گیری از امکانات پیشرفته موجود، به‌طور سریع، راحت، با هزینه کم و انگیزه‌های گوناگون به ارتکاب این جرائم روی آورند. پیشگیری از این موضوع مستلزم اعمال مقررات کیفری مناسب در جهت حمایت از مالکیت‌های فکری است.
گروه وکلای حقوقی این مجموعه بامنظور داشتن جلوگیری از تجاوز اشخاص ثالث به آن در پرتو به‌کارگیری سازوکار حقوق کیفری می‌کوشد با اعمال قواعد و ضمانت اجراهای کیفری متناسب تعرض‌کنندگان به این حقوق را از طریق مراجع قانونی تعقیب و مجازات نماید.

در پایان با توجه به اهمیت حفظ حقوق مالکانه فکری افراد در حقوق داخلی و خارجی و پیوند این موضوع با حقوق بین‌المللی گروه وکلای این مجموعه باهدف تأمین آرامش فکری مالکین سعی دارد در عین تأمین حداکثر حقوق پدیدآورندگان آثار فکری، علمی، ادبی و هنری و حفظ حق تقدم مالکین نسبت به آثار خود، بهره‌مندی عادلانه و مناسب در تمام کشورهای جهان از دست آورده‌ای مادی و معنوی این‌گونه پدیده‌ها را که برای پیشرفت و توسعه ملت‌ها درزمینهٔ های گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ضروری و لازم است، تضمین نماید.

برای دریافت کمک و یا مشاوره حقوقی، با ما تماس بگیرید.